ProcessProcessProjectsProjectsBlogBlogAbout PSAbout PSContactContactContact us

Services

  • Outdoor seating→
  • Signage→
  • Sun protection→

PS

  • About PS→
  • Process→
  • Grafiska avdelningen→
  • Projects→
  • Blog→

Contact

Norr Mälarstrand 34112 20 Stockholm, Sweden
  • 08 55 08 00 01
  • info@psskyltinredning.se
  • View on map
  • Instagram
  • LinkedIn

© 2026 PS Skylt & Inredning AB

This site is machine-translated from Swedish and may contain minor errors.

Privacy & cookiesBack to top
Call usSend request
Skyltning till Lofsdalens Fjällhotell – PS-projekt
← All references

Skyltning till Lofsdalens Fjällhotell

This text is currently only available in Swedish.

Lofsdalens Fjällhotell · Lofsdalen · 2023

Till Lofsdalens Fjällhotell levererade vi en fasadskylt i FlexLED, ett tåligt alternativ till traditionellt neon som passar perfekt för utsatta miljöer. Resultatet blev en skylt med samma karaktäristiska neonkänsla, men med betydligt högre motståndskraft mot väder och yttre påverkan.

fasadskyltLED-skyltFlexLEDfasadskyltarhotellskylthotellskyltarfjällhotellLofsdalens Fjällhotell

Skyltning till Lofsdalens Fjällhotell

När Lofsdalens Fjällhotell kontaktade oss var önskemålet att skapa en fasadskylt i deras logotyp med klassiskt neonutförande. Efter en gemensam genomgång av placeringen och de förutsättningar som råder i fjällmiljö rekommenderade vi dock en annan lösning.

På en utsatt fasad där väder, vind, snö och inte minst flygande snöbollar kan påverka skylten är det viktigt att tänka långsiktigt. Traditionella neonskyltar med glasrör ger ett fantastiskt uttryck, men är samtidigt känsligare för yttre påverkan. Därför föreslog vi istället FlexLED, en teknik som använder plaströr med integrerad LED belysning. Resultatet är en betydligt mer stryktålig skylt som klarar tuffare miljöer utan att kompromissa med utseendet.

Det bästa av allt är att uttrycket ligger väldigt nära klassiskt neon. Skylten behåller den karaktäristiska känslan och det varma ljuset som många förknippar med neon, samtidigt som den får en robust konstruktion anpassad för fjällklimatet.

Vi är mycket nöjda med slutresultatet och glada över att tillsammans med kunden hitta den lösning som passade bäst för både platsen och ändamålet.

Stort tack till Lofsdalens Fjällhotell för ett roligt och givande uppdrag. Vi ser fram emot att följa skylten genom många vintrar framöver.

From projektet

Similar projekt

  • Signage for Willow Hotel – PS-projekt
    Skyltprojekt

    Signage for Willow Hotel

    Willow Hotel · Trelleborg · 2026

    For Willow Hotel, we were entrusted with creating a complete signage solution for both the exterior and interior. With exclusive facade signs and a bespoke wayfinding system, we have contributed to a clear and cohesive experience where every detail is designed to strengthen the hotel's identity.

    Se projektet
  • Bar Schiacciate är en helhetsupplevelse i italiensk anda – PS-projekt
    SkyltprojektHelhetsprojekt

    Bar Schiacciate är en helhetsupplevelse i italiensk anda

    Bar Schiacciate · Stockholm · 2025

    Bar Schiacciate grundades 2023 med en passion för den italienska matkulturen. Att få samarbeta med dem kring skyltning och inredning på flera av deras enheter har varit både spännande och inspirerande. Vårt fokus har varit att skapa en genomtänkt helhet där varumärkets identitet kommer till uttryck på alla ytor, både ute och inne.

    Se projektet
  • Skyltning Biblioteket Live – PS-projekt
    Skyltprojekt

    Skyltning Biblioteket Live

    Biblioteket Live · Medborgarplatsen · 2022

    Till Biblioteket Live på Medborgarplatsen har vi levererat fasadskyltar, flaggskylt och en spektakulär feature wall med röda LED slingor och fristående logotyper. Ett projekt där historisk inspiration möter modern belysning och kreativ design.

    Se projektet
← Previous projectVädersäkrad innergård med pergola på Grand Joanne i KöpenhamnNext project →Skyltning till Stigbergets Fot

Do you have a similar project coming up?

From initial sketch and planning permission documents to installation and service. Tell us where you are today.

08 55 08 00 01info@psskyltinredning.se
  • We want to achieve something similar
  • We have a document that needs reviewing
  • We need someone to coordinate the whole project