ProsessProsessReferanserReferanserBloggBloggOm PSOm PSKontaktKontaktKontakt oss

Forretningsområder

  • Uteservering→
  • Skiltprosjekt→
  • Solskjerming→

PS

  • Om PS→
  • Prosess→
  • Grafiska avdelningen→
  • Referanser→
  • Blogg→

Kontakt

Norr Mälarstrand 34112 20 Stockholm
  • 08 55 08 00 01
  • info@psskyltinredning.se
  • Vis på kart
  • Instagram
  • LinkedIn

© 2026 PS Skylt & Inredning AB

Dette nettstedet er maskinoversatt fra svensk og kan inneholde små feil.

Personvern og informasjonskapslerTilbake opp
Ring ossSend forespørsel
Skyltning för Dashy Studios i Stockholm – PS-projekt
← Alle referanser

Skyltning för Dashy Studios i Stockholm

Denne teksten er foreløpig kun tilgjengelig på svensk.

Dashy Studios · Stockholm · 2025

Till Dashy levererade vi en belyst fasadskylt, en flaggskylt samt en invändig skylt i neonimitation – en tydlig och enhetlig profil både utomhus och inomhus.

fasadskyltprofil P6flaggskyltLED-neonskyltinvändig skyltningSkyltprojektskyltar Stockholmfasadskylt Stockholm

Dashy Studios

Vi på PS Skylt & Inredning fick nyligen förtroendet att ta fram och producera ett komplett skyltkoncept för Dashy Studios och deras kontor på Lästmakargatan i Stockholm.

Dashy Studios är en utvecklingspartner inom digital underhållning som hjälper ledande företag att skapa högkvalitativa produkter inom gaming, media streaming och andra immersiva upplevelser. Med sin innovativa profil och starka närvaro i branschen var det viktigt att skyltlösningen speglar både kvalitet och tydlig identitet.

Uppdraget omfattade både utvändig och invändig skyltning, där målet var att skapa en enhetlig och professionell helhet. Vårt förslag för fasaden landade i en stilren Profil 6-skylt, vilket innebär fristående bokstäver med framåtriktat ljus. Denna lösning ger ett exklusivt uttryck samtidigt som den säkerställer god synlighet, både dag- och kvällstid.

För att ytterligare förstärka synligheten längs gatan kompletterades fasadskylten med en flaggskylt. Detta gör att verksamheten blir tydlig även för förbipasserande som rör sig längs med fastigheten och inte enbart tittar rakt mot fasaden.

Invändigt har vi tagit fram en LED-neonskylt som bidrar till en modern och inbjudande känsla i lokalen. Som en sista detalj applicerades även en stilren folielogotyp på entrédörren, vilket knyter ihop helhetsintrycket redan vid första mötet.

Resultatet är en genomtänkt skyltlösning där funktion, synlighet och estetik samverkar för att stärka Dashy Studios varumärke på plats.

Vi vill rikta ett stort tack till Dashy Studios för förtroendet och ett mycket trevligt samarbete!

Fra projektet

Lignende projekt

  • Skyltning för Alpha Advokatbyrå på Kungsholmen – PS-projekt
    Skyltprojekt

    Skyltning för Alpha Advokatbyrå på Kungsholmen

    Alpha Advokatbyrå · Kungsholmen · 2022

    Vi levererade ny fasadskyltning till Alpha Advokatbyrå på Kungsholmen, med bakbelyst logotyp och kopparfärgade detaljer som ger ett stilrent och elegant uttryck i linje med företagets varumärke.

    Se projektet
  • Skilting Rejlers Gävle – PS-projekt
    Skyltprojekt

    Skilting Rejlers Gävle

    Rejlers · Gävle · 2026

    PS Skylt & Inredning har levert skilting til Rejlers' kontor i Gävle som en del av vårt landsdekkende samarbeid. Prosjektet omfattet to fasadeskilt i profil P6 frittstående bokstaver, strategisk plassert for maksimal synlighet, samt et flaggskilt ved inngangen. Resultatet er en tydelig og sterk eksponering som forsterker varemerket og forbedrer orienteringen.

    Se projektet
  • Fasadskyltning för Paradox Museum i Stockholm – PS-projekt
    Skyltprojekt

    Fasadskyltning för Paradox Museum i Stockholm

    Paradox Museum · Stockholm · 2023

    Vi levererade skyltlösningar till Paradox Museum i Stockholm, med en stor profil P9-fasadskylt och kompletterande pendelskyltar som syns från olika håll. Resultatet förstärker varumärket och guidar besökarna på ett stilfullt sätt.

    Se projektet
← Forrige prosjektSkyltning och profilering för Oche i OsloNeste prosjekt →Parasollösning till Copenhagen Admiral Hotel

Har dere et lignende prosjekt på gang?

Fra første skisse og underlag for byggetillatelse til montering og service. Fortell hvor dere står i dag.

08 55 08 00 01info@psskyltinredning.se
  • Vi vil løse noe lignende
  • Vi har et underlag som må granskes
  • Vi trenger noen som koordinerer hele prosjektet